Ümraniye’nin Gizemli Türbesi: Çalıbaba Hazretleri

Ümraniye'nin Gizemli Türbesi: Çalıbaba Hazretleri

Ümraniye Atatürk Mahallesi Kırgülü Sokak üzerinde bulunan Çalıbaba Hazretleri Türbesi yıllardır mahalleli tarafından biliniyor. 2021 yılında ise Ümraniye Belediyesi park projesi kapsamında proje alanında yer alan bu türbe hakkında harekete geçti.

yerelgazete.com.tr’nin haberine göre ilk olarak iletişime geçilen İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü böyle bir türbenin mülkiyetinin kendilerinde bulunmadığını söylerken, İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de bahse konu mezarın kayıtlarda bulunmadığı için tescil edilmesine gerek olmadığını bildirdi.

Bunun üzerine Anadolu Yakası Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile mezar nakli konusunda iletişime geçen Ümraniye Belediyesi, Hekimbaşı Mezarlığı’nda mezar yeri temini için işlemleri tamamladı ve türbede kazı çalışmaları başladı.

Ümraniye'nin Gizemli Türbesi: Çalıbaba Hazretleri
Görsel Kaynağı: yerelgazete.com.tr

Belirtilene göre kazı işlemlerinde, 1,70 metre derinliğe ulaşana kadar mezar olarak çevrilen alanda herhangi bir kemik kalıntısına rastlanmadı. Bu derinlikte ise mezarın 3-4 katı hacimde yekpare bir kayaya ulaşılmasının ardından kazı sonlandırıldı.

Belediyenin açıklamasına göre mahalle halkının uzun yıllardır mezarda bir zatın bulunduğuna dair inanışı da dikkate alınarak mezardan çıkan toprak Hekimbaşı Mezarlığı’na nakledildi.

Ümraniye'nin Gizemli Türbesi: Çalıbaba Hazretleri
Kazı sonrasındaki çevre düzenleme çalışmaları. | Fotoğraf: Ümraniye Haberleri
Ümraniye'nin Gizemli Türbesi: Çalıbaba Hazretleri
Çevre düzenlemeleri sonrası son durum. | Fotoğraf: Ümraniye Haberleri

Sizler Çalıbaba Hazretleri Türbesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden Ümraniye Haberleri okurları ile paylaşmayı unutmayın!

Not: Bu içerik ilk olarak 3 Nisan 2023 tarihinde Instagram hesabımız üzerinden paylaşılmıştır.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.