Ümraniye’de metro şantiyesi yanındaki 3 katlı bina çöktü

Ümraniye'de metro şantiyesi yanındaki 3 katlı bina çöktü

18 Ocak Perşembe gününün sabah saatlerinde Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan ve Ümraniye Ataşehir Göztepe Metro Hattı’nın Kazım Karabekir Durağı şantiyesinin yanında bulunan 3 katlı binanın önündeki yolda ilk önce çökmeler meydana geldi. Kısa süre sonra ise bina çöktü.

İBB: “Ümraniye’de çöken bina 3 ay önce boşaltıldı”

Kimsenin yaralanmadığı olay hakkında kısa süre içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklamada olayda çöken binanın kazı çalışmalarının başlamasından önce güvenlik amacıyla 3 ay önce boşaltıldığı belirtildi. Sabah yaşanan çökme olayında yaşananlar ise şu ifadeler ile aktarıldı:

“Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı Kazım Karabekir İstasyonu kuyruk tüneli ile peron bağlantısının birleşmesine 5 metre mesafe kala kazı çalışmaları devam ederken tünel aynasında dökülmelerin başlaması üzerine Raylı Sistem Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler tarafından kazı çalışması durdurularak yerüstünde önlemler alınmıştır. Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzeri No: 34 önünde saat 11.30 civarında yolda çökme meydana gelmiştir. Kazı çalışmaları öncesinde güvenlik amacıyla 3 ay önce boşaltılan 6 daireli bina ile birlikte etrafta etkilenme ihtimali olan 2 bina tahliye edilerek alanda güvenlik önlemleri alınmıştır. İlgili altyapı kurumlarına bilgi verilmiştir. 3 ay önce güvenlik amacıyla boşaltılan binada tüm çevre önlemleri alınmışken saat 11.55 civarı binada yıkım gerçekleşmiştir. Olayda can kaybı ve yaralanma olmamış, 1 araç zarar görmüştür. Oluşan yıkımla ilgili tespit ve önlem çalışmalarına devam edilmektedir. İBB, AFAD, Emniyet, Acil Sağlık ve İlçe Belediyesi ekipleri olay yerindedir.”

Ümraniye'de metro şantiyesi yanındaki 3 katlı bina çöktü

İstanbul Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan resmi basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“18 Ocak 2024 Günü Göztepe – Ümraniye Metro hattında meydana gelen kısmi göçük nedeniyle Ümraniye Elmakent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan ve kullanılmayan biri dört, diğeri ise üç katlı iki binada çökme meydana gelmiştir. Binaların boş olması nedeniyle olayda herhangi bir ölü ya da yaralı bulunmamaktadır. Binalar çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.”

Sizler bu olay hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden Ümraniye Haberleri okurları ile paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir: 

Ümraniye Kent Lokantası nerede? Nasıl gidilir?

Ümraniye Devlet Hastanesi’ne nasıl gidilir? Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yol tarifi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.